Neznáme cestu, část III.

Tato třetí část blogpostu Neznáme cestu, část III. navazuje na Neznáme cestu, část I. a část II.

Korupce

Že se v republice kradlo a krade zleva i zprava není žádná novinka. Že to není problém politický, ale společenský také není žádným tajemstvím. Ale společnost na to reaguje takovým zvláštním, ideologickým způsobem. Máme tu třeba problém zneužívání sociálních dávek některými romy, kterým se nechce pracovat, vytvoří kopu dětí, kopu dluhů a s těmi nějak přežívají. Definujme, co dělá takový rom – zneužívá špatně napsaného zákona ve svůj prospěch a společnost (a ve volbách pravice) na něj ukáže – to je on, to je ten, co nás okrádá, toho je potřeba odříznout od zdroje. Ale pravice už neukáže na majitele sluneční elektrárny, který se chová úplně stejně – zneužívá špatně napsaného zákona ve svůj prospěch. Hněv lidu jde téměř vždy dolů. V třicátémosmém byl hněv stržen na židy – to jsou oni, oni podkopali morálku Německa, jsou jiní(=špatní) a je potřeba je vymítit. Nyní pak na romy, a to i z důvodu, že mají černou pleť a jde na ně stejně lehce ukázat – to jsou oni, ti zloději, co nás denně ožebračují o naše daně. To u majitele sluneční elektárny (nebo jednatele firmy, který zcela legálně krátí daně) nelze – takového člověka nepoznáme, je slušný, upravený, chodí v obleku, nepoužívá vulgární slova a pouze se snaží zcela legitimně vydělávat. Zákony jsou takové jaké jsou a je snad jeho chyba, že je někdo špatně schválil? Jeho cílem je zisk v rámci daných zákonů, ačkoliv je nepopiratelné, že jeho zisk jde na úkor celé společnosti. Číst dále »

Kategorie: Bez kategorie | Komentáře nejsou povoleny

Neznáme cestu, část II.

Tato druhá část blogpostu Neznáme cestu, část II. navazuje na Neznáme cestu, část I.

Obžaloba pravice

Pravice nepočítá se sociálními a ekologickým aspekty. Jejím jediným cílem je zisk (nebo růst, chcete-li). Přitom je zcela nepopiratelné, že existují lidé, kteří zisk nevnímají ve smyslu ekonomickém, ale např. ve smyslu ochrany životního prostředí či ve smyslu udělat někomu radost. S tím se pravice dokáže těžce vyrovnat. Ačkoliv neumím popsat fenomén všeobecně, lze říci, že většina křesťanů jen těžko umí být zlí – víceméně všichni křesťané, se kterými jsem se kdy měl možnost seznámit, jsou a vždycky byli milí, vstřícní, nikomu nevyvraceli jejich názor pokud podkopával jejich víru, nebyli schopni nikoho urazit či podrazit, byli schopni domluvy a kompromisu a to i u lidí, kteří jim vyloženě neseděli. Z toho lze soudit, že náboženství má do jisté míry(!) dobrý dopad na celou společnost. Ale náboženství jako zboží by v trhu obstálo jen velmi těžko. Sociální přínos lze jen velmi nesnadno až vůbec ekonomicky vyčíslit. S něčím, co nelze ekonomicky kvantifikovat si pravice, obávám se, jen těžko poradí.
“Tak se zeptejte soudruhů zelených, proč mi nafta s aditivy ničí motor mého bmw”, pravil jeden z (bývalých) brněnských radních. Pravice staví liberálnost volby nad ekologii. Ekologie ruší myšlenku maximálního ekonomického zisku[1] (jak můžeme vidět např. v Číne) a do jisté míry jde na úkor svobodné volby a nedokáže se s ní srovnat. To nutně neznamená, že pravice jde přímo proti ekologii – naopak ekonomický růst ekologii podporuje. Ale jedná se spíše o (vedlější) důsledek, nikoliv o cíl jako takový. Číst dále »

Kategorie: Bez kategorie | Komentáře nejsou povoleny

Neznáme cestu, část I.

aneb má soukromá obžaloba ideologie, pravice a protikorupčního boje.

Proč vůbec obžaloba právě pravice? Protože u pravice vím, co říci. Levice je pro mne těžce pochopitelná, je příliš komplikovaná na to, abych ji dokázal kritizovat či obhajovat. Mám o ní jen velmi strohou představu a v ruce příliš málo argumentů. Naopak pro zachování korektnosti budu rád, když se objeví nějaká odpověď, která dokáže levici kritizovat z co nejvyššího pohledu. Kritika pravice neznamená obhajobu levice. Naopak mám pocit, že levice často přichází se špatným řešením a pravice toho využívá a přináší své, dobré řešení. Obávám se, že tomu tak není – řešení neznáme a do pravice vkládáme důvěru jen z toho titulu, že levice v řešení selhala.

Číst dále »

Kategorie: Bez kategorie | Komentáře nejsou povoleny

Mezi (našimi) světy

2.února se v Moravské zemské knihovně pořádala panelová diskuse na téma mezináboženského dialogu. Protože záznamy z panelů prostě nejsou, rozhodli jsme se s Jirkou tuto situaci zvrátit, natočit panel, který se mi zdál na druhý poslech (převážně od poloviny) kromobyčejně kvalitní, zveřejnit, v mém případě hodit na blog, tečka. Číst dále »

Kategorie: Bez kategorie | Komentáře nejsou povoleny